CARNAVAL 2023

The most popular party in Brazil will happen on Cultural Walkway of Anhembi District.

Carnival is the biggest party of Brazilian cultural and since 1991 the Cultural Walkway is the house of this big show. On 11th, 17th, 18th and 19th of February we will receive the parade of samba schools, but already of January we can see the rehearsal and support the samba school of our heart. On 7th January to 9th February the 34 associations affiliated to Liga-SP will pass for the samba stage.

Rehearsal Schedule

In these days the access to Cultural Walkway is free

01/07 – Saturday
7:15 p.m. – CAMISA VERDE E BRANCO
8:30 p.m. – VAI-VAI
9:45 p.m. – UNIDOS DE VILA MARIA

01/08 – Sunday
7:15 p.m. – IMPERATRIZ DA PAULICEIA
8:30 p.m. – LEANDRO DE ITAQUERA

01/12 – Thursday
9:45 p.m. – ÁGUIA DE OURO

01/13 – Friday
9:45 p.m. – COLORADO DO BRÁS

01/14 – Saturday
6:00 p.m. – TORCIDA JOVEM
7:15 p.m. – AMIZADE ZONA LESTE
8:30 p.m. – UNIDOS DO PERUCHE
9:45 p.m. – UNIDOS DE SANTA BÁRBARA
11:00 p.m. – ROSAS DE OURO
12:15 a.m. – INDEPENDENTE TRICOLOR

01/15 – Sunday
6:00 p.m. – DOM BOSCO DE ITAQUERA
7:15 p.m. – IMPÉRIO DE CASA VERDE
8:30 p.m. – MOCIDADE ALEGRE

01/20 – Friday
8:30 p.m. – X-9 PAULISTANA
9:45 p.m. – MOCIDADE ALEGRE
11:00 p.m. – BRINCO DA MARQUESA

01/21 – Saturday
6:00 p.m. – TORCIDA JOVEM
7:15 p.m. – MORRO DA CASA VERDE
8:30 p.m. – VAI-VAI
9:45 p.m. – TOM MAIOR
11:00 p.m. – CAMISA VERDE E BRANCO
12:15 a.m. – NENÊ DE VILA MATILDE

01/22 – Sunday
6:00 p.m. – IMPERADOR DO IPIRANGA
7:15 p.m. – COLORADO DO BRÁS
8:30 p.m. – LEANDRO DE ITAQUERA
9:45 p.m. – MANCHA VERDE

01/24 – Tuesday
8:30 p.m. – CAMISA 12
9:45 p.m. – DOM BOSCO DE ITAQUERA
11:00 p.m. – ESTRELA DO TERCEIRO MILÊNIO

01/25 – Wednesday
6:00 p.m. – INDEPENDENTE TRICOLOR
7:15 p.m. – UNIDOS DE VILA MARIA
8:30 p.m. – DRAGÕES DA REAL
9:45 p.m. – MOCIDADE UNIDA DA MOOCA

01/26 – Thursday
8:30 p.m. – ACADÊMICOS DO TATUAPÉ
9:45 p.m. – ROSAS DE OURO

01/27 – Friday
8:30 p.m. – ÁGUIA DE OURO
9:45 p.m. – MANCHA VERDE
11:00 p.m. – ACADÊMICOS DO TUCURUVI
12:15 a.m. – NENÊ DE VILA MATILDE

01/28 – Saturday
6:00 p.m. – UIRAPURU DA MOOCA
7:15 p.m. – ESTRELA DO TERCEIRO MILÊNIO
8:30 p.m. – BARROCA ZONA SUL
9:45 p.m. – IMPÉRIO DE CASA VERDE
11:00 p.m. – GAVIÕES DA FIEL
12:15 a.m. – IMPERATRIZ DA PAULICEIA

01/29 – Sunday
6:00 p.m. – PRIMEIRA DA CIDADE LÍDER
7:15 p.m. – PÉROLA NEGRA
8:30 p.m. – X-9 PAULISTANA
9:45 p.m. – CAMISA 12

02/02 – Thursday
8:30 p.m. – MORRO DA CASA VERDE
9:45 p.m. – VAI-VAI
11:00 p.m. – UNIDOS DO PERUCHE

02/03 – Friday
8:30 p.m. – COLORADO DO BRÁS
9:45 p.m. – TOM MAIOR
11:00 p.m. – ESTRELA DO TERCEIRO MILÊNIO
12:15 a.m. – CAMISA VERDE E BRANCO

02/04 – Saturday
6:00 p.m. – ACADÊMICOS DO TUCURUVI
7:15 p.m. – ÁGUIA DE OURO
8:30 p.m. – MOCIDADE ALEGRE
9:45 p.m. – MANCHA VERDE
11:00 p.m. – UNIDOS DE VILA MARIA
12:15 a.m. – ROSAS DE OURO

02/05 – Sunday
6:00 p.m. – MOCIDADE UNIDA DA MOOCA
7:15 p.m. – DRAGÕES DA REAL
8:30 p.m. – ACADÊMICOS DO TATUAPÉ
9:45 p.m. – INDEPENDENTE TRICOLOR

02/09 – Thursday
8:30 p.m. – BARROCA ZONA SUL
9:45 p.m. – IMPÉRIO DE CASA VERDE
11:00 p.m. – GAVIÕES DA FIEL

Parade Of Samba Schools

Special Group

February 17th
FRIDAY

11:15 p.m. – Independente Tricolor
12:20 a.m. – Acadêmicos do Tatuapé
1:25 a.m. – Barroca Zona Sul
2:30 a.m. – Unidos de Vila Maria
3:35 a.m. – Rosas de Ouro
4:40 a.m. – Tom Maior
5:45 a.m. – Gaviões da Fiel

February 18th
SATURDAY

10:30 p.m. – Estrela do Terceiro Milênio
11:35 p.m. – Acadêmicos do Tucuruvi
12:40 p.m. – Mancha Verde
1:45 a.m. – Império de Casa Verde
2:50 a.m. – Mocidade Alegre
3:55 a.m. – Águia de Ouro
5:00 a.m. – Dragões da Real

Access Group

February 11th
Saturday – ACCESS II
This day the access to event is free.

8:00 p.m. – Imperatriz da Pauliceia
8:50 p.m. – Amizade Zona Leste
9:40 p.m. – Brinco da Marquesa
10:30 p.m. – Primeira da Cidade Líder
11:20 p.m. – Imperador do Ipiranga
12:10 a.m. – Uirapuru da Mooca
1:00 a.m. – Leandro de Itaquera
1:50 a.m. – Unidos do Peruche
2:40 a.m. – Unidos de Santa Bárbara
3:30 a.m. – Torcida Jovem
4:20 a.m. – Camisa 12
5:10 a.m. – Dom Bosco de Itaquera

February 19th
SUNDAY – ACCESS I

9:00 p.m. – Nenê de Vila Matilde
10:00 p.m. – X-9 Paulistana
11:00 p.m. – Camisa Verde e Branco
12:00 a.m. – Vai-Vai
1:00 a.m. – Morro da Casa Verde
2:00 a.m. – Colorado do Brás
3:00 a.m. – Pérola Negra
4:00 a.m. – Mocidade Unida da Mooca

 

Could

  • Backpack
  • Raincoat
  • Flag without pole

Couldn’t  

  • Toxic substances
  • Fireworks
  • Roll paper (newspapers, etc.)
  • Balloons in general
  • Firearms, white or of any kind
  • Food and drinks in general
  • Flags with pole
  • Umbrella

Age Classification
6 to 12 years only accompanied by parents
13 to 17 years accompanied by an adult responsible

Collective Transport

During the 4 days of parade (special group, access group and champions parade), the SPTrans will active 2 bus lines exclusive for Sambadrome, from the subway stations Portuguesa-Tiete and Palmeiras-Barra Funda. Besides of that, the night bus lines will help the public retorn for home.

Physical Ticket Office

Carioca Club Pinheiros
2899, Cardeal Arcoverde Streat, Pinheiros – São Paulo, SP
Business Hours: Monday to Friday at 12 p.m. to 6 p.m.

Galeria do Rock – Loja 255
439, São João, Avenue, downtown – São Paulo, SP
Business Hours: Monday to Friday at 1 p.m. to 7 p.m.
Saturday at 1 p.m. to 5 p.m.

Date

Feb 17 - 19 2023
Expired!

More Info

Read More

Labels

Events Home